Przepisy prawa budowalnego vs montaż wkładów kominowych
W każdym budynku, który ogrzewany jest kotłem centralnego ogrzewania, wolnostojącym piecem, kominkiem lub tradycyjnym piecem węglowym, konieczne jest zastosowanie wkładu kominowego. To kluczowy element urządzeń grzewczych przeznaczonych do spalania opału. W dalszej części naszego wpisu podpowiadamy, jakie przepisy regulują kwestię montażu wkładów kominowych.
Jakie przepisy trzeba uwzględnić przy montażu wkładu kominowego?
W przypadku montażu wkładów kominowych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na § 266. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) o treści:
- Przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z wyrobów niepalnych.
- Przewody lub obudowa przewodów spalinowych i dymowych powinny spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów.
- Dopuszcza się wykonanie obudowy, o której mowa w ust. 2, z cegły pełnej grubości 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z zewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem.
Podczas wyboru i montażu wkładów kominowych trzeba wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy.
Czy montaż wkładu kominowego wymaga pozwolenia lub zgłoszenia?
W przypadku montażu systemu kominowego podczas budowy domu nie ma konieczności starania się o dodatkowe pozwolenie lub dokonywania zgłoszenia (realizacje z tego zakresu stanowią jeden z elementów projektu).
Jeśli wkład kominowy jest umieszczany w ramach remontu, czynności tego rodzaju należy traktować jak przebudowę budynku wraz ze zmianą parametrów użytkowych. Jednak i w tym przypadku nie ma konieczności dopełniania żadnych dodatkowych czynności formalnych w postaci zgłoszenia czy ubiegania się o pozwolenie.