Jakim materiałem obudować kominek?
Kominek oprócz tego, że jest dodatkowym źródłem ciepła w domu, jest także dekoracyjnym elementem, który stanowi główną ozdobę pomieszczenia i tworzy niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Jego właściwy montaż zapewnia nie tylko bezpieczne funkcjonowanie, ale także świadczy o jego estetyce. Różnorodność kominków dostępnych na rynku sprawia, że każdy może wybrać model dostosowany do preferowanego przez siebie stylu. Można zdecydować się na kominek wolnostojący lub ukryty w ścianie, który odpowiednio obudowany doskonale komponuje się z całą aranżacją. Wybór właściwego materiału do obudowy bywa problematyczny, dlatego chcąc rozwiać Twoje wątpliwości, poniżej podpowiadamy, jaki materiał można do tego wykorzystać.
Jaki materiał nadaje się do obudowy kominka?
Wybór materiału do obudowy kominka zależy od gustu inwestorów. Niemniej przede wszystkim musi być niepalny i nie może zmieniać swojego wyglądu pod wpływem wysokiej temperatury. Ze względu na takie właściwości do obudowy kominków wykorzystuje się m.in. marmur. Kominki marmurowe oprócz tego, że doskonale przewodzą ciepło, świetnie się prezentują. Marmur to kamień, który wyróżnia bogata kolorystyka i nieszablonowe wzornictwo, dzięki któremu można tworzyć oryginalne i niepowtarzalne obudowy. Takie kominki wyglądają niezwykle elegancko i podkreślają wyjątkowy charakter wnętrza. Są nieocenione zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach, jak i we wnętrzach urządzonych w stylu glamour.
Oprócz marmuru do obudowy kominków wykorzystuje się także inne kamienie takie jak np. piaskowiec czy trawertyn. Dużą popularnością cieszą się również obudowy z cegły. Takie obudowy sprawdzają się szczególnie w aranżacjach w stylu industrialnym, klasycznym lub eklektycznym. We wnętrzach industrialnych stawia się także na betonowe wykończenia kominków, które podkreślają surowość aranżacji. Poza tym do obudowy wykorzystuje się także specjalne płyty np. izolacyjne, które mają na celu izolację, dzięki której obudowa się nie nagrzewa i pozostaje chłodna, co ma szczególne znaczenie w domach, w których mieszkają małe dzieci.