Jak wygląda montaż kominka trójstronnego?
Prawidłowy montaż kominka jest kluczowy dla jego sprawnego funkcjonowania i bezpieczeństwa użytkowania. Najlepiej zlecić te prace specjalistom, którzy mają wiedzę i doświadczenie w montażach różnorodnych kominków. Nie warto na tym oszczędzać, gdyż od właściwego zamontowania tego urządzenia, zależy bezpieczeństwo budynku i ludzi w nim mieszkających. A jak wygląda taki montaż w przypadku kominka trójstronnego?
Czym jest kominek trójstronny?
Kominek trójstronny to urządzenie, które przypadnie do gustu miłośnikom podziwiania ognia i tym, którzy uwielbiają klimat, jaki on tworzy. Kominek ten posiada z trzech stron przeszklenia, dające najszerszy wgląd do paleniska. Taki kominek znakomicie wpisuje się zarówno we wnętrza o wystroju minimalistycznym, jak również w pomieszczenia urządzone tradycyjnie. Może być on centralnym elementem tworzącym charakter pomieszczenia, jak i niepozornym jej elementem wystroju, przyciągającym uwagę po rozpaleniu. To znakomity kominek dla osób kochających ciepło ogniska domowego – nomen omen.
Jak przygotować budynek?
Decyzję o tym, jaki rodzaj kominka będzie w nowym budynku, trzeba podjąć już na etapie wyboru projektu i jego dostosowania do indywidualnych potrzeb. Jest to niezwykle ważne, gdyż kominek i komin muszą do siebie pasować – mieć odpowiednią budowę i przepustowość. Wybór kominka trójstronnego na etapie projektu budynku, umożliwia wybudowanie odpowiedniego komina i zaprojektowanie całej instalacji w optymalny, bezpieczny i wygodny w użytkowaniu sposób.
Zabudowa kominka trójstronnego
Kominek trójstronny ma tę zaletę, że może stać przy ścianie – wymaga jedynie jednej ściany, bez konieczności tworzenia zabudowy okalającej jak przy kominkach klasycznych – jednoszybowych. Może on być także zabudowany z góry oraz z dołu, co często robi się w pomieszczeniach urządzonych minimalistycznie lub bardzo nowocześnie. Ze względu na możliwości zabudowy, ale także brak wymagań, zawiązanych z umieszczeniem kominka przy co najmniej dwóch ścianach, jest on doskonały do przestrzeni, urządzonych w różnorodnych stylach. Zabudowując kominek, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i wykorzystywać do zabudowy materiały przystosowane do wykorzystywania w wysokich temperaturach.
Ważne elementy w montażu kominka
Najważniejsze przy montażu kominka trójstronnego, oraz każdego innego, jest odpowiednie dopasowanie go do komina. To sprzężone ze sobą elementy, które muszą być doskonale do siebie dobrane. Do kominka musi być doprowadzone powietrze z zewnątrz, by całość instalacji nie zakłócała prawidłowej wentylacji wewnątrz pomieszczenia. Budując instalację do kominka, ważne jest, aby zastosować odpowiednie rury, o właściwym rozmiarze i wytrzymałości. Trzeba pamiętać, że także one „pracują” pod wpływem ciepła. Kolejną istotną sprawą jest zabezpieczenie ściany, do której kominek będzie dostawiony. Robi się to, wykorzystując płyty krzemianowe-wapienne, które są izolatorem. Trzeba pamiętać też o dylatacji. Każdy kominek pod wypływem ciepła „pracuje”. Nie może więc on być sztywno dostawiony do ściany. Przestrzeń pomiędzy nimi musi być zachowana. Ważnym elementem jest także właściwe przygotowanie wylewki, pod którą w miejscu kominka, nie może być umieszczony styropian. Cały kominek powinien być odpowiednio wypoziomowany.
Czy kominek trójstronny można zamontować samodzielnie?
Montaż kominka najlepiej zlecić fachowcom. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy dotyczącej budowy i funkcjonowania kominków, można popełnić błędy zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców, a nawet takie, mogące wywołać pożar. Budując, czy remontując dom, na montażu kominka nie warto oszczędzać. To kwestia bezpieczeństwa, nie tylko estetyki wykonania.