Gdzie najlepiej zamontować piec na pellet?
Decyzja o zakupie i montażu pieca na pellet powinna zapaść już na etapie projektowania domu. Warunki, jakie powinno spełniać pomieszczenie, w którym będzie on zamontowany, są bowiem uregulowane prawnie. Chcąc je spełnić, konieczne jest zaprojektowanie kotłowni z odpowiednią wentylacją. To jednak niejedyne obostrzenie, jakie musi spełnić pomieszczenie, w którym będzie stał piec na pellet.
Wymagania techniczne dla pomieszczeń na piec
W przypadku pieców na pellet konieczne jest osobne pomieszczenie – kotłownia, która może znajdować się w piwnicy, ale również na poziomie domu. W domach jednorodzinnych zwykle montowane są kotły o mocy do 25 kW. Takie urządzenia wymagają pomieszczenia o wysokości co najmniej 2,2 metra, jednak dopuszczalna jest także wysokość minimalna 1,9 metra, pod warunkiem dobrej wentylacji pomieszczenia. Co więcej, kotłownia taka musi spełniać standardy Polskiej Normy, dotyczące pomieszczeń tego typu. Zawiera ona między innymi wytyczne odnoszące się do niepalności fundamentów i podłogi kotłowni, odległości urządzenia od ścian, swobodnego dostępu do pieca oraz warunków przechowywania pelletu. Zgodnie z nią pellet powinien być magazynowany w osobnym pomieszczeniu, najlepiej przylegającym bezpośrednio do kotłowni. Podobne warunki powinny spełniać urządzenia o mocy powyżej 25 kW, jednak w takim przypadku, dodatkowo drzwi do kotłowni powinny być niepalne, otwierane na zewnątrz i posiadać co najmniej 0,8 metra szerokości. Ponadto drzwi pomiędzy kotłownią a pomieszczeniem technicznym do przechowywania pelletu muszą być stalowe lub obite stalową blachą. Okna w takim pomieszczeniu muszą mieć powierzchnię 1/15 powierzchni pomieszczenia, a połowa z nich musi się dać otwierać.
Właściwa wentylacja
Kotłownia, w której ma stać piec na paliwo stałe, jakim jest pellet, musi spełniać określone warunki dotyczące wentylacji. Wszystko to związane jest oczywiście z zapewnieniem maksymalnego bezpieczeństwa, w czasie użytkowanie urządzenia tego typu. W kotłowni musi być przede wszystkim niezamykany otwór, będący częścią wentylacji nawiewnej. Powinien być on umieszczony nie wyżej niż 1 metr nad podłogą i posiadać przekrój minimalny 200 cm2. Wentylacja wywiewna musi być wykonana z materiału niepalnego. Kanał tej wentylacji musi wynosić co najmniej 14×14 cm, a jej wylot powinien prowadzić na dach. Jej otwór w kotłowni musi znajdować się pod sufitem.
W piwnicy czy na poziomie budynku?
Przepisy dopuszczają możliwość usytuowania kotłowni z piecem na pellet w piwnicy lub na poziomie domu. Które z rozwiązań jest korzystniejsze? Wiele zależy przede wszystkim od tego, czy budynek, w którym ma stanąć piec jest nowobudowany, czy już istnieje. W starszych budynkach zwykle jest piwnica i w takim przypadku można ją zaadaptować, zgodnie z przepisami, na kotłownie. W domach nowobudowanych już na etapie projektowania należy podjąć decyzję, gdzie będzie usytuowana kotłownia. Wybór ten zależy od wielu zmiennych, w tym wielkości działki i możliwości finansowych. Budowanie piwnicy jest dość kosztochłonne, dlatego w wielu przypadkach kotłownia powstaje na poziomie domu. Wszystkie wymagania dotyczące pomieszczeń, w których znajduje się piec na paliwo stałe, jakim jest pellet, mają na celu maksymalizację bezpieczeństwa jego użytkowania, dlatego ich stosowanie jest koniecznością wymaganą prawem.
Piece do miejscowego ogrzewania pomieszczeń
Pellet może być stosowany także do piecyków, które ogrzewają miejscowo. Są to urządzenia mniejsze i wymagania związane z ich użytkowaniem nie różnią się od i wymagań stawianych innym piecykom i kominkom. Mogą one dogrzewać każde pomieszczenie i być umiejscowione także w salonie czy sypialni – zgodnie z upodobaniami i projektem budynku. Piece tego typu to niezwykle wygodna w użytkowaniu alternatywa dla tradycyjnych kominków. Piece takie są niemal bezobsługowe, a ich postawienie nie wymaga spełnienia restrykcyjnych przepisów. Wybierając odpowiednie urządzenie do ogrzewania domu, warto zwrócić więc szczególną uwagę zarówno na duże kotły na pellet, ogrzewające cały dom, jak również małe piece, które dogrzewają miejscowo pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że wymagania dotyczące ich umiejscowienia są dla obu rodzajów pieców bardzo różne.