Jaki wybrać kominek do salonu?
Kominek zamontowany w salonie stwarza we wnętrzu niesamowity klimat, który sprzyja odprężeniu i wyciszeniu. Przy wyborze trzeba pamiętać o tym, że kominek jest dodatkową formą ogrzewania, która może współpracować z całym systemem lub oddawać jedynie odrobinę ciepła. Więcej o głównych kryteriach wyboru przeczytasz w poniższym tekście.
Rodzaje kominków
Kominek otwarty sprawdza się jedynie jako element wystroju wnętrza, ponieważ jego efektywność grzewcza jest niewielka. Ciepło ulatnia się wraz z dymem przez komin. Przy jego stawianiu komorę spalania oraz okap wymurowuje się z cegieł lub płytek szamotowych. Kominki z wkładem mogą pracować w powietrznym systemie ogrzewania (DGP) lub wodną instalacją centralnego ogrzewania (płaszcz wodny). Wydobywane ciepło może wtedy ogrzewać nie tylko pokój, w którym stoi kominek, ale także inne pomieszczenia. Energia rozprowadzana jest wtedy w sposób grawitacyjny lub nadmuchowy. To rozwiązanie jest polecane dla osób, które oprócz estetyki salonu chcą zadbać o dodatkową formę ogrzewania.
Rodzaje wkładów kominkowych
Dobór wkładu kominkowego jest zależny od kilku czynników, m.in. sprawności spalania. Najlepsze z modeli osiągają sprawność powyżej 80% przy pracy z ograniczonym dopływem powietrza, co oznacza niską ilość zużycia paliwa w stosunku do wysokiego pozyskiwania ciepła. Kominek powinien generować moc grzewczą dostosowaną do standardów pomieszczenia. Nie jest to jednak najważniejszy czynnik w sytuacji, gdy jest on jedynie formą ozdoby, a nie dodatkowym elementem ogrzewającym salon. Wkłady można podzielić na dwa rodzaje. Wkłady żeliwne wykazują wysoką trwałość, jednak w przypadku gwałtownych zmian temperatury może dojść do ich pęknięcia. Zazwyczaj produkuje się je z kilku komponentów. Drugą grupę wkładów wytwarza się ze stali. Nie utrzymuje ona ciepła tak dobrze, jak żeliwo, dlatego często usprawnia się proces spalania np. poprzez komorę wtórnego spalania. Wkład wyłożony jest płytami z szamotu lub wermikulitu, które także z czasem mogą pękać.
Sposoby na wykończenie kominka
Elementem, który w największym stopniu wpływa na estetykę kominka w salonie, jest obudowa. Do najchętniej stosowanych materiałów wykończeniowych należą:
- marmur,
- piaskowiec,
- granit,
- steatyt,
- cegła klinkierowa.
Zazwyczaj muruje się tylko podstawę i obudowę paleniska. Kominek ma być charakterystycznym elementem salonu, lecz nie może jego przytłaczać, dlatego części powyżej konsoli zabudowuje się płytami krzemianowo-wapniowymi, które dowolnie wykańcza się jak regips.