Z jakich powodów warto decydować się na kominki steatytowe?
Jednym z najpopularniejszych zastosowań steatytu jest wykorzystanie go jako materiału do budowy pieców i kominków. Kamień ten cechuje wiele wyjątkowych właściwości. Zachwyca też jego estetyka, dlatego popularność surowca zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach nie budzi najmniejszego zdziwienia. Co konkretnie można zyskać przy wyborze tego kamienia do obudowy kominka?
Wyjątkowe właściwości użytkowe kominków steatytowych
Głównym powodem, dla którego warto wykorzystać steatyt przy budowie kominka, są jego wyjątkowe właściwości akumulacyjne. Ten rodzaj kamienia naturalnego stosunkowo szybko się nagrzewa i absorbuje w swojej masie duże ilości ciepła. Posiada przy tym zdolność do jego stopniowego i równomiernego oddawania. Kominki steatytowe długo utrzymują ciepło i nawet po wygaszeniu oddają je do otoczenia jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście godzin.
Co ważne, skumulowane w kamieniu ciepło oddawane jest na zasadzie promieniowania podczerwonego. Eliminuje to m.in. problem z unoszeniem się kurzu, dzięki czemu kominki steatytowe doskonale sprawdzają się w domach alergików. Ponadto taki sposób emisji energii cieplnej wyklucza ryzyko przegrzewania się kamienia. To z kolei sprawia, że kontakt z obudową steatytową pozostaje bezpieczny.
Niepowtarzalny design kominków ze steatytu i ich znaczenie w aranżacji
Poza doskonałymi parametrami grzewczymi kominki steatytowe wyróżnia niebanalna estetyka, która przekłada się na wyjątkowość całej aranżacji. Obudowy z tego kamienia są efektowne, a przy tym unikatowe. Dobrze prezentują się w eleganckich wnętrzach, niezależnie od stylu, w jakim zostały urządzone. Poza tym nie zmieniają wyglądu przez lata. Steatyt jest trwały i odporny na uszkodzenia, przez co kominek pięknie się prezentuje bez względu na warunki użytkowania.