Jak serwisować kotły na pellet?
Piece na pellet z roku na rok zyskują na popularności. Przemawia za tym ich wydajność, niewymagająca wysiłku obsługa oraz czystość. Argumentem, który świadczy o wartości tego rozwiązania, jest też nieznaczna ingerencja w środowisko naturalne. Prawidłowe funkcjonowanie kotłów uzależnione jest jednak od regularnego serwisowania. Zaniedbania w tym zakresie nie tylko generują wyższe koszty eksploatacji, ale także skracają żywotność urządzeń oraz mogą zagrażać bezpieczeństwu domowników. Chcesz wiedzieć, na czym polega serwis oraz jak często należy go przeprowadzać? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym wyjaśniamy, jak serwisować kotły na pellet.
Jakie czynności obejmuje serwis kotłów na pellet?
Przeglądy kotłów na pellet dotyczą kilku czynności, których celem jest sprawdzenie, czy piec funkcjonuje prawidłowo. Przeprowadza się je nie tylko po to, by ocenić stan techniczny urządzeń grzewczych, ale także po to, by wykryć ewentualne usterki, które mogłyby doprowadzić do poważnej awarii. Serwis kotłów na pellet przynajmniej raz w roku i najlepiej po zakończonym sezonie grzewczym warto zlecić fachowcom z firm kominkowych takich jak np. Lumar. Profesjonalna usługa serwisowa obejmuje dokładne czyszczenie pieca oraz konserwację jego poszczególnych elementów. Podczas przeglądu serwisanci kontrolują też zużycie komponentów pieca, a w razie konieczności je wymieniają.
Oprócz corocznego serwisu nie mniej ważna jest też bieżąca konserwacja pieca, która nie wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Obejmuje ona regularne czyszczenie kotła zgodnie ze wskazówkami producenta. Jeśli piec nie jest wyposażony w system samooczyszczania, raz w tygodniu powinno się usunąć popiół z popielnika i wyczyścić palnik. Z kolei raz w miesiącu należy podjąć się czyszczenia kanałów spalinowych, ścian kotła oraz bocznych komór spalania. Istotne jest też usunięcie pozostałości pelletu ze zbiornika w rurze zrzutowej. Regularne wykonywanie tych czynności jest gwarancją sprawności urządzenia, a co się z tym wiąże również szansą na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu.