Kotły na pellet kontra środowisko
Kryzys energetyczny oraz zmiany klimatyczne spowodowane zanieczyszczeniem środowiska sprawiają, że coraz więcej państw decyduje się na wprowadzanie zmian w zakresie ogrzewania domów. Kotły węglowe stopniowo są wypierane przez alternatywne źródła ogrzewania, które ograniczają emisję szkodliwych spalin. Prym wiodą odnawialne źródła energii, ale dużą popularnością cieszą się również inwestycje w kotły na pellet. Pellet to rodzaj granulatu, który jest efektem sprasowania trocin drzewnych i innych odpadów tartacznych. Jak używanie takiego opału wpływa na środowisko? Sprawdźmy, czy pellet można uznać za paliwo ekologiczne.
Czy ogrzewanie domu pelletem jest ekologiczne?
Pellet powstaje z odpadów drzewnych, a więc już jego produkcja przemawia za tym, by uznawać ten rodzaj opału za ekologiczny. Oprócz pochodzenia pelletu duże znaczenie dla ekologii ma również sposób palenia nim w piecu. Do spalania pelletu wykorzystuje się certyfikowane urządzenia grzewcze, które wytwarzają mniejsze ilości dymu, a jednocześnie zachowują wysoką wydajność. Montażem i serwisem kotłów na pellet zajmuje się m.in. nasza firma Lumar. W naszej ofercie znaleźć można kotły, które zostały skonstruowane w taki sposób, by ograniczać powstawanie smogu. Kotły podczas spalania pelletu emitują czterokrotnie mniejsze ilości zanieczyszczeń niż piece węglowe. Do atmosfery trafia zatem znaczniej mniej tlenków węgla, siarki czy azotu.
Co więcej, szacuje się, że ilość emitowanego dwutlenku węgla jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez rośliny, które wcześniej posłużyły jako surowce do produkcji pelletu. W efekcie spalania tego opału zachowuje się zatem zerowy bilans emisji dwutlenku węgla, co ma istoty wpływ na efekt cieplarniany. Za ekologią ogrzewania domów pelletem przemawia też nieznaczna ilość popiołu, będącego efektem ubocznym całego procesu. Wytworzony popiół można też wykorzystać jako naturalny nawóz dla roślin. Wszystkie te argumenty potwierdzają tezę, że pellet jest paliwem ekologicznym, którego spalanie ma nieznaczny wpływ na środowisko.