Jak wygląda montaż kominka?
Kominek to wyjątkowy element wyposażenia, przynoszący piękne widoki, komfort, a także przyjemne ciepło. Może stanowić doskonałą ozdobę wnętrza, zwłaszcza gdy tańczą w nim płomienie, a on sam roztacza wokół delikatny, kojący blask. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by służył jako źródło ogrzewania, a wybranie jego odpowiedniego rodzaju pozwala skupić się na najbardziej pożądanym zastosowaniu. Wybór konkretnego typu kominka jest bardzo ważną decyzją. Można wśród nich wyszczególnić dwa:
- Kominki z otwartym paleniskiem
- Kominki zamkniętym paleniskiem
Te pierwsze pełnią głównie funkcję dekoracyjną – używa się ich raczej sporadycznie, gdy ma się ochotę posiedzieć przy ogniu i ozdobić pomieszczenie jego blaskiem. Dają dość niewiele ciepła, nie są również wystarczająco bezpieczne, by pozostać rozpalone przez dłuższy czas, bez uwagi właścicieli. Kominki z zamkniętym paleniskiem znacznie lepiej sprawdzają się jako źródło ogrzewania, nie oferują jednak tak bliskiego kontaktu z ogniem. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się kominek trójstronny, który pozwala oglądać ogień z wielu perspektyw zarówno w wersji otwartej, jak i zamkniętej – w tym drugim przypadku płomienie są zabezpieczone ognioodporną szybą.
Montaż kominka krok po kroku
Niezależnie od wybranego rodzaju kominka pierwszym krokiem w jego montażu jest przygotowanie dla niego miejsca – wyjątkiem jest tu kominek wolnostojący, który można postawić niemal wszędzie i nie wymaga szczególnych przygotowań. Przede wszystkim trzeba upewnić się, że w wybranym miejscu znajduje się komin. Jeśli nie, musi zostać najpierw wybudowany. Konieczne jest również właściwe zabezpieczenie podłogi oraz ścian. Na podłożu często stosuje się betonową wylewkę, a najbliższe otoczenie, w tym ściany, zabezpiecza przeciwogniową izolacją.
Kolejnym krokiem jest stworzenie fundamentu, najczęściej z cegieł szamotowych, których właściwości idealnie nadają się do tego zadania. W nim osadza się wkład kominkowy. Podłączenie go wymaga przebicie się przez ścianę do przewodu kominowego. Otwór musi zostać stworzony ostrożnie i bardzo dokładnie zabezpieczony przed ogniem oraz wysokimi temperaturami – konieczne jest użycie ognioodpornej zaprawy. Również użyte rury muszą być przystosowane do bardzo wysokiej temperatury. Gdy połączenie zostanie wykonane, kominek wystarczy obudować zgodnie z własnymi preferencjami. Jak powinien wyglądać montaż kominka? Opis krok po kroku