Jak urządzić kuchnię kaflową?
Myślisz, że kuchnia kaflowa to przeżytek, który możesz spotkać wyłącznie w domach babć? Nic bardziej mylnego. Kuchnie kaflowe przeżywają obecnie swój swoisty renesans. Z roku na rok zyskują na popularności, a coraz więcej osób decyduje się na montaż tego tradycyjnego piecyka w swojej nowoczesnej kuchni. Zwrot ku tradycji nie jest wyłącznie odpowiedzią na preferencje estetyczne domowników, ale także jest praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu można zyskać dodatkowe źródło ciepła. W jakich wnętrzach sprawdzą się kuchnie kaflowe? O tym, jak urządzić przestrzeń, w której centralnym punktem jest nowoczesna kuchnia kaflowa, przeczytasz w dalszej części artykułu.
Pomysły na aranżację przestrzeni z kuchnią kaflową
Kuchnie kaflowe, choć kojarzą się z wiejskim stylem, doskonale wpisują się również w charakter nowoczesnych aranżacji. Z pozoru surowe wnętrza zestawione z tradycyjną kuchnią kaflową wyglądają oryginalnie, a jednocześnie przytulnie i ciepło. Ponadto kuchnie kaflowe idealnie współgrają z wnętrzami w stylu rustykalnym oraz eklektycznym. Dużym atutem kuchni kaflowych jest możliwość wyboru kafli spośród różnorodnych wzorów i kolorów, dzięki czemu można stworzyć niepowtarzalną kompozycję, która podkreśli wyjątkowy charakter przestrzeni. W jasnych wnętrzach sprawdzają się bogato zdobione kuchnie, z kolei tam, gdzie akcent kolorystyczny pojawia się na ścianach, warto postawić na piece kaflowe w klasycznym kolorze czerni lub bieli.
Nie tylko styl wnętrza ma znaczenie przy aranżacji przestrzeni z kuchnią kaflową. Nie mniej ważna jest forma pieca kuchennego. W przypadku przestronnych kuchni dobrym rozwiązaniem jest wybór większych modeli wbudowanych w ścianę. Z kolei do mniejszych pomieszczeń warto wybierać np. wolnostojące kuchnie kaflowe, które można ustawiać w dowolnym miejscu, jednocześnie mając pewność, że nie przytłoczą przestrzeni. Zaletą wolnostojących kuchni kaflowych jest także ich łatwy montaż. Warto pamiętać, że kaflowe piece poza nietuzinkowym designem są też bardzo praktyczne. Bardzo długo utrzymują ciepło i szybko się nagrzewają, przez co w krótkim czasie można osiągnąć pożądaną temperaturę.