Jak serwisować piece na pellet?
Regularne przeglądy serwisowe i konserwacja pieców na pellet są koniecznością wynikającą nie tylko z przepisów prawa, ale także ze zdrowego rozsądku oraz… ekonomii. Prawidłowo serwisowany piec wymaga mniejszych nakładów finansowych związanych z jego użytkowaniem.
Jest bardziej wydajny, wymaga mniejszej ilości pelletu, jest mniej inwazyjny dla środowiska, a jego bezpieczeństwo użytkowania jest na maksymalnym poziomie.
Jak często przeprowadzać serwisowanie pieca na pellet?
Serwisowanie pieca powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. To od jego regularnego przeprowadzania zwykle uzależniona jest gwarancja. Zwykle serwisowanie odbywa się raz w roku, a do tego konieczne jest czyszczenie zgodnie z instrukcją. Serwisowanie urządzenia powinno odbywać się pomiędzy sezonami grzewczymi, a więc od wiosny do jesieni. Warto jednak zlecić te prace tuż po sezonie grzewczym lub w okresie letnim. Zwykle czeka się z tym na ostatnią chwilę, co może powodować konieczność dłuższego oczekiwania na serwis, ze względu na nagromadzenie terminów przeglądów w jednym okresie.
Zadania serwisu
Serwisanci przede wszystkim oczyszczają dokładnie komorę pieca z popiołu. Konserwują także wymiennik ciepła i elementy związane z automatycznym czyszczeniem kotła, a także czyszczą palnik i wszystkie jego części. Kontrolują oni także zużycie poszczególnych elementów pieca i w razie potrzeby wymieniają je. Konserwacja serwisowa obejmuje także smarowanie ruchomych elementów (w piecach z automatycznym systemem czyszczenia), by zapobiec ich zapieczeniu. Dzięki temu utrzymana zostaje jego maksymalna wydajność, wydłużany jest czas sprawnego funkcjonowania urządzenia oraz zapewniane jest jego bezpieczeństwo użytkowania.
Samodzielna konserwacja pieca
Same prace serwisantów nie są wystarczające, by utrzymać sprawność kotła na wysokim poziomie. Konieczne jest czyszczenie pieca zgodnie z instrukcją, co jednak nie jest wymagającym zadaniem. W zależności od potrzeb – zwykle raz w tygodniu – należy usunąć popiół i sprawdzać stopień czystości palnika pelletowego. Istotna jest także kontrola poziomu paliwa w zasobniku.
Ogromnym udogodnieniem są urządzenia wyposażone w funkcję automatycznego czyszczenia. Przykładowo Kocioł na pelet Edilkamin LAGUNA P 24 z oferty Lumar posiada automatyczną funkcję czyszczenia turbulatorów oraz rusztu wraz z automatycznym wyrzutem popiołu.
W przypadku kotłów bez systemu samooczyszczania, raz w tygodniu należy wyczyścić palnik. Kotły bez automatycznego oczyszczania wymiennika, wymagają oczyszczenia tego elementu raz w miesiącu, wraz z kanałami spalinowymi, ścianami kotła, oraz bocznymi ścianami spalania. Wszystkie te prace muszą być przeprowadzone na zabezpieczonym, wyłączonym urządzeniu. Należy poczekać, aż piec wystygnie, gdyż wysoka temperatura w nim panująca, może prowadzić do poważnych poparzeń.
Regularne czyszczenie i serwisowanie pieca pelletowego wydłuża znacznie jego żywotność i wydajność, co pozwala na znaczne oszczędności związane z ogrzewaniem budynku.