Jak wkład kominkowy wybrać ?
Wkład jest sercem i najważniejszym elementem kominka. Powinien spełniać podstawowe funkcje związane z przekazywaniem ciepła, ale zapewniać też odpowiednie walory estetyczne i praktyczne. Powinien być także wytrzymały na długotrwałe działanie wysokiej temperatury i zapewniać bezpieczeństwo użytkowania. W jaki sposób wybrać więc idealny wkład kominkowy do swojego domu?
Moc kominka
Kominek pełni dwojaką funkcję. Z jednej strony dogrzewa pomieszczenie, zapewniając przyjemne ciepło, z drugiej jest elementem podnoszącym estetykę oraz dzięki obecności ognia, zapewniającym wyjątkowy nastrój. Chcąc osiągnąć maksimum korzyści z obecności kominka, trzeba dostosować jego moc do wielkości pomieszczenia lub całego domu – jeśli kominek ma być głównym źródłem ciepła. Zwykle pełni on funkcję wspomagającą w dogrzewaniu pomieszczenia, jednak zawsze wybierając wkład kominkowy, należy wziąć pod uwagę właśnie ten aspekt. Większość producentów w specyfikacji wkładu kominkowego zamieszcza informację o kubaturze pomieszczenia, jaką dany model może ogrzać.
Materiał, z jakiego wykonany jest wkład
Wkłady kominkowe mogą być żeliwne lub stalowe. Żeliwny wkład, jeśli jest odlany, jest bardzo szczelny i trwały. Może on być też bogato zdobiony i dekoracyjny. Wkłady żeliwne są bardziej masywne i grubsze. Idealnie nadają się do wnętrz stylizowanych lub eklektycznych. Oprócz wkładów ż żeliwa istnieją także wkłady ze stali, które są lżejsze i w mniejszym stopniu akumulują ciepło. Ich komory spalania są wyłożone specjalnymi płytami, zwiększającymi ich pojemność cieplną. Wkłady stalowe mają często dodatkowe rozwiązania, które usprawniają spalanie.
Rodzaj przeszklenia
Wkłady kominkowe posiadają różnorodne rodzaje przeszklenia. Mogą one mieć jedną szybę, dwie, lub jak w kominkach trójstronnych – 3 szyby. Wielkość i rodzaj przeszklenia warto dostosować do własnych potrzeb i upodobań. Bardzo piękne kominki trójstronne pozwalają na obserwację ognia z szerszej perspektywy, co nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Znakomicie pasują do wnętrz o nowoczesnym, minimalistycznym czy eklektycznym wystroju. Kominki jednoszybowe są często wybierane do tradycyjnych wnętrz. Częstym rozwiązaniem są także kominki dwuszybowe, które pasują do niemal każdego wnętrza i są dyskretnym akcentem dekoracyjnym.
Jakość wkładu kominkowego
Wybierając wkład kominkowy, warto zwrócić uwagę na jego jakość. Kominek ma służyć przez wiele lat, warto więc zainwestować w taki wkład, który będzie spełniał wszystkie wymagania, zarówno te praktyczne i funkcjonalne, jak i estetyczne. Wkład kominkowy to element wyposażenia domu, na którym nie warto oszczędzać. To inwestycja na lata, która ma cieszyć i przynosić przyjemność, a nie irytować niewłaściwym dopasowaniem czy niską jakością. Wybór wkładu kominkowego wiąże się także z estetyką, dlatego decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę na jego wygląd także wtedy, gdy nie pali się w nim ogień, aby kominek cieszył oczy w każdym momencie.