Jak uzyskać dofinansowanie na nowy piec na pellet?
Walka ze smogiem oraz zanieczyszczeniem powietrza, związanym ze spalaniem węgla, skłoniła ustawodawcę do podjęcia kroków, których celem jest powszechna wymiana starych pieców na nowe, bardziej efektywne i ekologiczne. Chcąc zachęcić posiadaczy starych urządzeń do ich wymiany, wprowadzono możliwość uzyskania dopłat do zakupu nowego pieca. Jak można je otrzymać?
Cel finansowania wymiany pieców
Zmiany cywilizacyjne związane z gęstością zaludnienia i urbanizacją spowodowały zanieczyszczenie powietrza na ogromnym poziomie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy pracują kotły starego typu, zasilane paliwem węglowym i drewnem. Zmniejszenie ilości korytarzy powietrznych w dużych miastach powoduje, że smog całymi tygodniami wisi w powietrzu. Tymczasem naukowcy już od dawna przestrzegają, że koszty zdrowotne, jakie ponosi każdy z nas w związku z oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem, są trudne do oszacowania, zarówno w zakresie utraty zdrowia, jak i jego ratowania. Z tego powodu postanowiono wyeliminować przyczynę zwiększania się zanieczyszczenia w powietrzu poprzez zachęcenie ludzi do wymiany starych pieców, na nowe – ekologiczne. Piece na pellet są za takie uznawane, pod warunkiem, że spełniają wymogi 5 klasy, wg normy EN 303-5:2012.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Beneficjentami programu „Czyste Powietrze” są osoby fizyczne, będące właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, lub mieszkań wydzielonych z budynków jednorodzinnych. Istotnym warunkiem jest posiadanie wyodrębnionej księgi wieczystej. O dofinansowanie mogą się ubiegać osoby, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1400 zł lub 1960 zł, jeśli jest to jednoosobowe gospodarstwo domowe. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej dochód w ujęciu rocznym nie może przekroczyć trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia ustalonego na poprzedni rok.
Wysokość i forma dofinansowania
Dofinansowanie może mieć formę dotacji bezpośredniej lub pokrywającej częściową spłatę kapitału kredytu bankowego, zaciągniętego w celu zakupu nowego pieca. W zależności od zakresu prac demontażowych oraz związanych z montażem i zakupem nowego pieca kwota dofinansowania może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jak ubiegać się o pieniądze na wymianę pieca?
Wnioski o dofinansowanie składa się elektronicznie za pośrednictwem stron Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w zakładce Portal Beneficjenta, gdzie należy się zarejestrować. Następnie generowany jest wniosek, który należy odesłać drogą elektroniczną oraz wydrukować i w formie papierowej, wraz z podpisem, dostarczyć do WFOŚiGW, właściwego dla miejsca zamieszkania. Oczywiście wniosek można przesłać listownie.
Warto podkreślić, że wiele gmin ma własne programy związane z wymianą pieców na ekologiczne, dlatego warto dowiedzieć się, czy funkcjonują takie w gminie, w której mieszkamy. Mogą być one bardziej rozbudowane, włączające w finansowanie także inne podmioty, czy oferujące wyższe kwoty dofinansowania. Chcąc uzyskać informacje na ten temat należy skontaktować się z urzędem gminy, właściwym dla miejsca zamieszkania.