Jak często należy serwisować piece na pellet?
Piece na pellet są coraz bardziej popularne, ze względu na to, że są bardziej ekologiczne niż piece węglowe. Aby utrzymać sprawność naszego kotła, powinniśmy regularnie go konserwować. Jest to również podstawa do utrzymania jego mocy na stałym poziomie oraz wydłużenia żywotności naszego urządzenia.
Przegląd pieca – co należy do obowiązku serwisu?
Konserwacji pieca powinniśmy dokonywać raz, dwa razy do roku w zależności od tego, czy kocioł zasila tylko C.O. czy też C.W.U. Początek sezonu grzewczego przypada na wrzesień/październik a koniec na maj/czerwiec, to w tym czasie powinniśmy przeprowadzić konserwację.
Ważne: Aby zachować gwarancję, należy regularnie konserwować kocioł.
Przegląd powinien być wykonany przez autoryzowany serwis producenta. Polega on przede wszystkim na bardzo dokładnym oczyszczeniu ścian komory paleniska z popiołu, wymiennika ciepła oraz innych elementów kotła np. łańcuchów. W zakresie serwisu odbywa się również dokładne czyszczenie wszystkich części palnika oraz kontrola części kotła najbardziej narażonych na eksploatację. Sprawdzane są również czujniki sterownika oraz czyszczone są elementy podajnika i rury podającej. Kotły posiadające automatyczny system czyszczenia wymiennika ciepła są dodatkowo smarowane w celu zabezpieczenia przed zapieczeniem części ruchomych.
Jak samodzielnie konserwować kocioł?
Do naszych obowiązków należy regularne czyszczenie popiołu z popielnika. Powinniśmy również systematycznie sprawdzać czystość rusztu w komorze spalania oraz kontrolować ilość pelletu w zasobniku. Do naszych obowiązków należy sprawdzenie, czy w zbiorniku, rurze podającej lub zrzutowej nie nastąpiła akumulacja pyłu, lub innych pozostałości pelletu. Jeżeli palnik w naszym urządzeniu nie ma funkcji samooczyszczania, to powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu go oczyścić. W przypadku, gdy nasz kocioł nie ma specjalnej funkcji czyszczącej wymiennik, musimy sami przynajmniej raz w miesiącu go wyczyścić. Przy okazji powinniśmy wyczyścić też kanały spalinowe, ściany kotła oraz boczne komory spalania. Wszystkie te czynności, które są związane z konserwacją pieca, powinno się wykonywać po jego wygaszeniu oraz po odłączeniu go od prądu. Kocioł podczas pracy osiąga bardzo wysoką temperaturę, dlatego musimy poczekać, aż się ostudzi, by przejść do jego czyszczenia.
Dlaczego konserwacja jest tak ważna?
Jeśli nie zadbamy o nasz kocioł, ulegnie on szybszej eksploatacji. W przypadku gdy zaniedbamy nasze obowiązki, możemy doprowadzić do korozji lub nawet gnicia wymiennika ciepła. Innym rezultatem może być uszkodzenie grzałki w żarniku pelletowym lub zablokowanie palnika. Pellet, który utknie na dłużej w podzespołach kotła, może spęcznieć pod wpływem wilgotności, powodując uszkodzenie lub zablokowanie elementów układu podającego. Musimy także utrzymać nasz komin w odpowiedniej czystości. Powinniśmy czyścić komin minimum raz w roku – przed każdym sezonem grzewczym. W niektórych przypadkach nawet 2 razy do roku, ze względu na ubezpieczenie. Jeśli dojdzie do zatkania komina, może tym samym dojść do tragedii.
Spaliny wydobywające się z zatkanego komina są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Dodatkowo nagromadzenie się substancji smolistych w niedrożnym kominie może doprowadzić nawet do ich samozapłonu.
Jeśli szukają Państwo idealnego kotła na pellet, zapraszamy do kontaktu!